top of page

Félelmek és kifogások, amelyek akadályozzák a változást...

Szerző képe: Tamás OskóTamás Oskó

Az üzleti világ dinamikus és folyamatosan változó környezetében az időben meghozott döntések jelenthetik a különbséget siker és kudarc között.

Mégis, sok vállalkozó – akár tudat alatt – halogatja a döntéseket, amely mögött leggyakrabban félelmek és kifogások állnak. Ezek a – sokszor alábecsült - pszichológiai tényezők jelentős károkat okozhatnak a vállalkozás számára, legyen szó anyagi veszteségről, piaci lemaradásról, vagy akár a csapatmorál csökkenéséről.


De miért halogatunk?


A döntések halogatásának alapja gyakran a félelem:

  • Félelem a kudarctól: Mi lesz, ha a döntés nem válik be? Ez a gondolat sok vállalkozót visszatart az innovációtól vagy a változások bevezetésétől.

  • Félelem a változástól: Az ismeretlen helyzetekkel járó kockázatok könnyen megbéníthatják a vállalkozói döntéshozatalt.

  • Félelem a kritikától: A „mit mondanak majd mások?” kérdés gyakran ahhoz vezet, hogy a vállalkozók a status quo mellett maradnak.

  • Félelem attól, hogy jó döntést hozunk-e?

 

Kifogások: A racionális döntések halogatásának álruhái...

A kifogások sokszor racionális érvekként jelennek meg, de valójában a félelmek takarói:

  • „Ez túl kockázatos most.”

  • „Nincs elég időnk és erőforrásunk.”

  • „A piac még nem áll készen.”

  • „Nem biztos, hogy ez a jó döntés.”


Ezek az érvek a változás elkerülését szolgálják, és akadályozzák a fejlődést.

A halogatás ára Piaci lemaradás:

  • Amíg Ön vár, versenytársai cselekszenek.

  • Az innováció és az alkalmazkodás elhalasztása súlyos versenyhátrányt eredményezhet.


Elmaradt lehetőségek: Az időben meghozott döntések lehetőségeket nyitnak meg, amelyek a halogatás miatt gyakran elvesznek. Csapatmorál és bizalom csökkenése: A halogatás demoralizálja a csapattagokat és alá ássa a vezetésbe vetett hitet.


Darwin szerint a biológiai evolúció lényege, hogy a környezethez legjobban alkalmazkodó, „legalkalmasabb” egyedek élik túl.


Ez érvényes a gazdaságra is, hiszen  „Ha valami állandó, akkor az a változás” (Dr. Séllei Beatrix , A változás pszichológiája c. előadásából)


A változás tehát akkor is van, ha nem veszünk róla tudomást. Az viszont a saját döntésünk, hogy igyekszünk a változásra reagálni vagy sodródunk és mások döntenek helyettünk.


Hogyan győzzük le a halogatást?

  • Ismerjük fel a félelmeinket: Tudatosítsuk, hogy a félelmek természetesek, de nem szabad hagyni, hogy ezek irányítsanak.

  • Tegyük objektívvé a döntéseket: Használjunk jól bevált döntéshozatali eszközöket, például SWOT-elemzést, hogy racionális alapokra helyezzük a választásainkat.

  • Lépésről lépésre haladjunk: A nagy döntések helyett bontsuk le a változásokat kisebb, kezelhető lépésekre.

  • Vállaljunk bizonyos, ésszerű kockázatot: A növekedés és a siker mindig bizonyos fokú kockázatvállalást igényel, amelyet gondos felméréssel és helyzetértékeléssel lehet a legszükségesebbre csökkenteni.

Tekintsük ezt a fejlődésünk elkerülhetetlen részének.


A halogatás nemcsak időveszteséget okoz, hanem gátolja a fejlődést, és veszélyezteti a vállalkozás hosszú távú sikerét. A félelmek és kifogások felismerése, valamint a tudatos döntéshozatal felé tett lépések kulcsfontosságúak a változások sikeres menedzseléséhez. Fontos az előre jelző eszközök tudatos alkalmazása, valamint vészjelzések időben történő felismerése.


Ne várjon – cselekedjen most, mert a tét a vállalkozása jövője!


Ebben partnere én lehetek,

Dr. Kispál Beáta, a Leascenter Kft. ügyvezetője.

1136 Budapest, Balzac u. 43. fsz/1.

 
 
 

Comments


bottom of page